Skip to content

A véralkoholszint fogalmának tisztázása

veralkoholszint_pic2

Az emelkedő véralkoholszint következményei

Az alkohol, a bevitt mennyiségtől függően, kisebb-nagyobb károkat képes okozni a fogyasztó szervezetében és környezetében is. A következőkben áttekintjük azt a hat lépcsőfokot, amelyeket az italozás szempontjából megkülönböztetünk. Fontos, hogy a tünetek egyénenként eltérnek, valakinél már kevesebb alkohol fogyasztásakor is súlyosabb reakciók lépnek fel, így a megadott értékek tágabb intervallumokat alkotnak.

Az első a tiszta tudatállapot, amikor a véralkoholszint nulla és 0,5 ezrelék között van. Ezt igazából nem kell részletezni, ez az ember alapállapota, de még nagyjából három-öt deciliter sör bevitelekor is fennállhat.

A második az enyhe ittasság, itt a véralkoholszint 0,3 és 1,2 ezrelék között van. Ilyenkor az illető észrevehetően felszabadultabb, vidámabb, beszédesebb, ám már lassabban reagál külső ingerekre és helyzetekre. Nem érzi az alkohol hatását, de ebben az állapotban már veszélyes volán mögé ülni.

A harmadik az ittasság, amikor a véralkoholszint 0,9 és 2,5 ezrelék között van. Az egyén lelassul, bizonytalanná válik a mozgása, rosszabb lesz a felfogása, a fókuszt és az egyensúlyt is gyakran elveszti, az ítélőképessége meg teljesen elromlik. Ilyenkor már ő maga is érzi az alkohol hatását, ennek ellenére gyakran képesnek érzi magát koncentrációt igénylő dolgok végrehajtására, például vezetésre, lépcsőzésre, vagy üzenet írására.

A negyedik a zavart viselkedés, amikor a véralkoholszint 1,8 és három ezrelék között van. Itt már fellép a figyelemzavar mellett a tájékozódóképesség elvesztése, szédülés, fejfájás, hányinger is. A fogyasztó már alig áll a lábán, egyáltalán nem követi az eseményeket, és nem tudja, mi zajlik körülötte. Fontos, hogy ne hagyjuk magára, főleg ne a nyílt utcán, mert könnyen fulladhat az iszogatás tragédiába.

Az ötödik az aluszékonyság, amikor a véralkoholszint 2,5 és négy ezrelék között van. Ekkor az illető teljesen elveszti a kapcsolatát a külvilággal, nem képes szavakat formálni, mozogni, fokozódnak a fizikai tünetei, és könnyen elalszik. Ez utóbbi esetben ajánlott nyugton hagyni, kivéve, ha nem ideális helyen történt, de ha álmában hányás jelentkezne, jelen kell lenni, nehogy fulladást okozzon.

Az életveszélyes állapot 3,5 és öt ezrelék között jelentkezik. Ez már a súlyos alkoholmérgezés fázisa, eszméletvesztés, keringési zavarok, légzésleállás léphet fel, és bekövetkezhet halál is.

A véralkoholszint pontos meghatározása

A véralkoholszint az emberi vérben lévő alkohol mennyiségét, annak a vérhez viszonyított arányát mutatja meg. Értékét ezrelékben szokás megadni: ha egy liter vérben egy milliliter alkohol van (ennek súlya nagyjából 0,8 gramm), az az egy ezreléknyi szint. Az emberi testben átlagosan öt liter vér kering, ezesetben pedig az egy ezrelékes véralkoholszint öt milliliter alkoholt jelent, vagyis körülbelül négy grammot.

A véralkoholszintünk körülbelüli értéke kiszámolható, ha ismerünk négy adatot: mennyi italt fogyasztottunk, az hány térfogatszázalékos, mi a pontos testsúlyunk, illetve a 0,8-as szorzó, ami az alkohol súlya. Az elfogyasztott alkohol mennyiségét (deciliterben) meg kell szorozni a térfogatszázalékkal és 0,8-al, majd a kapott értéket el kell osztani a testsúlyunk kilogrammban megadott értékével.

Fontos leszögezni, hogy a véralkoholszint nem az elfogyasztott alkohol mennyisége a vérben, hanem a véráramba kerülő tiszta etil-alkoholé. Szemléltetésül vegyünk öt deci sört, ami négy térfogatszázalékos, tehát 20 milliliter etil-alkoholt juttat a vérünkbe. Ez még 0,8-al megszorozva azt jelenti, hogy 16 gramm kerül a szervezetünkbe fél liter sör által.

Ittas vezetés és véralkoholszint

Figyelmeztetéstől szabadságvesztésig igen változatosan büntethető az ittas vezetés, a véralkoholszint függvényében.

0,2 ezrelék alatt az alkoholfogyasztás ténye nem bizonyítható, így nem is büntethető, de figyelmeztetést adható. 0,2 és 0,5 ezrelék között az alkohol még nem befolyásolja az ítélőképességet, de ez már szabálysértésnek minősül, így kisebb összegű pénzbírsággal és büntetőpontokkal súlytható az illető. 0,5 és 0,8 ezrelék között az igen enyhe ittasság már büntethető pénzbírsággal és a jogosítvány rövid idejű bevonásával is. 0,8 és 1,5 ezrelék között enyhe ittasság áll fent, ez súlyosabb pénzbírsággal és hosszabb időtartamú jogosítványbevonással jár. 1,5 és 2,5 ezrelék között közepes mértékű az ittasság, itt szintén a pénzbírság és a jogosítványbevonás ideje növekszik. A pénzbírság maximum 500 ezer forint lehet, a jogosítványbevonás időtartama pedig egy hónap és tíz év között változhat, a véralkoholszinttől függően.

2,5 és 3,5 ezrelék között súlyos eset áll fent, ez a pénzbírság és jogosítványbevonás mellett akár két év szabadságvesztéssel büntethető. 3,5 felett igen súlyos ittasság áll fent, ez a maximális büntetéssel jár.

veralkoholszint_pic3

Ha bármely fokozatú ittas állapotban baleset, haláleset is bekövetkezik, amit a részeg sofőr okozott, akkor akár gondatlanságból elkövetett emberölés miatt is börtönbe zárhatják az illetőt.

A magas véralkoholszint veszélyei

Természetesen az egészségkárósító hatása a fő veszélyforrás. Árt a szívnek, a májnak, a gyomornak, a teljes emésztési és keringési rendszernek, károsítja az agyat, az idegrendszert. Ezzel magunknak ártunk, ami ugyan mindenkinek a saját döntése, de ettől függetlenül káros. A szervi hibák megrövidíthetik az élettartamot is, így a tartósan nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása közvetetten halált okozhat.

Magunkon kívül a környezetünknek is árthatunk. Az ivás során növekvő véralkoholszint olyan dolgokra sarkallhat minket, amit józanon nem tennénk meg. Átkelés a piros lámpán, belekötés másokba, esetleg ittas vezetés. Mások egészségét, testi épségét kockáztatjuk, és akár halált is okozhatunk egy karambol, verekedés, vagy gázolás során.